GYERMEKBALESETEK

2-7 éves gyermekek baleseti veszélyei és azok megelőzése

Jó tanácsok szülőknek


 
A 2-4 éves gyermekek baleseti veszélyei és azok megelőzése
 

Új felfedezések!
A 2-4 éves kor közötti gyermekek általában tele vannak élettel, vidámak és mozgékonyak; ugrálnak, táncolnak, futkosnak és felmásznak, amire csak lehet. Beszédkészségük fejlett, és többnyire határozott saját véleményük van. Minden szülő jól teszi, ha felkészül erre az időszakra, és amennyire lehet, csökkenti a gyermekére leselkedő veszélyeket. Abban a lakásban jó lakni szülőnek és gyereknek egyaránt, ahol a gyermek biztonságosan tud játszani, anélkül, hogy folyamatosan tiltanánk neki, mit is tegyen.

A balesetek jelentik ebben a korban a legnagyobb veszélyt a gyermek egészsége szempontjából!
A leesések leggyakrabban otthon és a játszótéren fordulnak elő. Az utca, úttest is kezd veszélyessé válni, ahogy önállóan képesek hosszabb távot is megtenni, illetve elérik az ajtó- vagy kapukilincset. A rendkívül nagy felfedezési kedv miatt a mérgezés és vízbefúlás sem ritka.

Fontos azonban tudni, hogy a gyermekbalesetek megelőzhetők!

A lakás és környéke, amiben a gyermek cseperedik, a felnőttek méretei szerint készül. Amíg a kicsik felnőnek, nekünk, felnőtteknek kell megóvni őket a környezet baleseti veszélyeitől. Az elsődleges felelősség a gyermek biztonsága szempontjából mindig azon van, aki vigyáz a gyermekre. Ebben a korban az a legjobb, legegyszerűbb mindenkinek, ha olyan környezetet teremtünk számára, amiben biztonsággal mozoghat, anélkül, hogy kárt tenne a berendezésben és magában.

Emeletes ágy

Minden gyerek vágyik emeletes ágyra. Napközben ezek az ágyak gyakran átváltoznak "mászókává", és balesetet okoznak. Hogyan hidalható át az a probléma, hogy helyet is megtakarítsunk, de sérülés se essék?
Jó, ha az emeletes ágy kevéssé magas. Lehetőség szerint tegyünk mellé vastagabb szőnyeget vagy matracot a földre. Így, ha a gyermek leesik, akkor sem sérül meg.

Ablakok, ajtók

Az ablakba felmászni minden kicsi gyerek számára nagyon izgalmas dolog. A gyermek ebben a korban nem tudja még felmérni, hogy milyen veszélyes a magasban lévő ablak. A szülőnek viszont tudnia kell! Ezért az ablakot biztonságosan rögzíteni kell - úgy, hogy a gyermek ne nyithassa ki, illetve ne tárhassa ki akkorára, hogy kiesik rajta. A másik alapvető szabály: nyitott ablak mellett nem hagyjuk a gyermeket felügyelet nélkül. Az erkélyen, balkonon se hagyjunk kicsi gyermeket egy pillanatra se magára. Lehetőleg 110 cm-es magasságig ne legyen üvegezés az ajtókban. A gyermek bármikor belerohanhat.

 
Mérgezés

Minden orvosságot tartsunk bezárható kis szekrényben. Még a vitaminok és vastabletták is legyenek a gyermekek számára elérhetetlen helyen. Ezek is mérgezést okoznak, ha a gyermek sokat eszik belőle. A kicsik számára különösen a háztartási szerek veszélyesek. A legtöbb baleset a felhasználás után következik be, mikor a munka befejeztével otthagyjuk a földön a vegyszert. Használat után azonnal tegyük el ezeket a veszélyes anyagokat zárt helyre. Némely országokban az illóolajok, mécsesek is okoznak mérgezést. A dohányzás nem csak a cigarettázó számára veszélyes. A gyermekek nagy előszeretettel csipegetik ki a csikkeket a hamutartóból: ezért tartsuk a dohányt (cigarettát) elérhetetlen helyen, és tartsuk tisztán a hamutálat.

A növényvédőszereknek és rovarirtóknak szintén "lakat alatt" a helye. Ha gyermek van a közelben, miközben a felnőtt ezekkel a szerekkel dolgozik, egy pillanatra se tévessze szem elől, a készítménynek se fordítson hátat. A baj egy pillanat alatt bekövetkezhet. A legveszélyesebb általánosan használt háztartási szer a lefolyótisztító, amely erősen maró anyagot tartalmaz. A tömény mosogatószer is igen ártalmas. Olyan helyen tartsuk, hogy ne érhesse el a gyermek.

Mérgező növények

Több szobanövény illetve kerti dísznövény lehet mérgező. Különösen ügyeljünk a színes, ehető gyümölcsökre hasonlító bogyósokra. (Honlapunkon (index.html), a gyermekek, mérgező növények fejezetben erről többet olvashat, illetve képeken meg is tekintheti, melyek a leggyakrabban mérgezést okozó növények.)

Külső környezet: udvar, játszótér

A lakáson kívül, a szabadban igen sok baleset történhet. A gyermek mozgékony, és ez jó. Arra kell ügyelni, hogy olyan játszóeszközök, építmények legyenek a játszótéren, amelyek nem veszélyesek. Legyenek a hinták rögzítettek, ha eltört rajtuk valami, azonnal meg kell javítani. Ne legyen rajtuk kiálló vasdarab, szög, törött deszka, stb. Azok alatt az eszközök alatt, amelyről a gyermek leeshet, biztosítani kell, hogy puhára essen. Ezt megoldhatjuk vastag, laza szerkezetű homokkal vagy fahánccsal, ami felfogja az ütést.
A 2-4 éves gyermekkel már sétálhatunk a nyílt utcán. Fontos, hogy fogjuk a kezüket.

A közlekedés

Jegyezzük meg! Iskolás kor előtt a gyermek nem elég nagy ahhoz, hogy egyedül közlekedjen, átkeljen az úttesten. A közúti közlekedés útvesztőiben a 2-4 éves gyermek nem tud elboldogulni: nem képes sem át-, sem belátni a közlekedés bonyolultságát. A kicsi gyermek hirtelen felbukkanása, kiszámíthatatlan viselkedése a gépkocsivezetők számára is külön nehézséget jelent.

Kerékpár

Kezdjük a háromkerekűvel: már ezzel is számtalan probléma lehet. Legyenek az alkatrészei, szélei lekerekítettek. A kerekek pedig helyezkedjenek jó távol egymástól, hogy a gyermek ne boruljon fel a járművel. Az utóbbi időben gyakran előfordul, hogy már 3-4 éveseknek is kétkerekűt vesznek, amely kicsi pótkerekekkel van kitámasztva. Nem is az egyensúly megtartásával van többnyire a baj, hanem azzal, hogy a gyerekek elkezdenek ezekkel "száguldozni": a sebesség túl nagy a korukhoz képest. Ezért aztán gyakran belerohannak fába, kerítésbe vagy éppen elütik a társukat. A gyermek 6-7 éves korában képes kétkerekű biciklivel biztonságosan közlekedni. A bukósisak használatára minél előbb szoktassuk rá őket!

Fényvisszaverők

Látni és látszani, ez az alapszabály. Jó lenne, ha minél több gyermek hordana olyan öltözéket, amelyen fényvisszaverő van. Ha a ruhán nincs rajta gyárilag, tehetünk rá fényvisszaverő kitűzőt is. Ezek az egyszerű eszközök megvédhetik a kritikus pillanatokban gyermekeinket: hiszen viszonylag könnyű kioktatni őket arra, hogy vigyázzanak magukra - ám a baleseti szituációban ezeket az intelmeket nem biztos, hogy fel tudják idézni. Ekkor segíthetnek a passzív védekezési eszközök - pl. a fényvisszaverő is.

Kutyaharapás

Többnyire a gyermekek és kutyák barátságban elvannak egymással. Azért nem árt az óvatosság: tanítsuk meg a gyermeket, tartsa tiszteletben a kutyákat - értendő ez alatt: maradjon tőlük tisztes távolságban, semmi esetre se ingerelje őket. A kutyák sokszor félreértik a gyermek közeledését, és ennek igen súlyos következménye lehet: harapás az arcon, nyakon; esetenként skalpolás is lehet a játék vége.

Víz

Ha valaki már látott gyermeket víz körül szaladgálni, játszani, tudja, hogy a víznek nagyon nagy vonzereje van. Legyünk óvatosak víz környékén, még akkor is, ha az sekély. A gyermek 10 cm-nél sekélyebb vízbe is bele bír fulladni. Mindig maradjunk mellette, ha víz környékén játszik - lakáson belül és kívül is. Ne engedjük, hogy a 2 év körüliek egyedül játszanak a nagyobb gyerekekkel, testvéreikkel a vízben. Ha a kicsi az arcát vízbe teszi (lenyomják!), és mélyet lélegzik (sír, vagy nevet) - a tüdeje megtelik vízzel, elvesztheti eszméletét, és nem tud feljönni a víz fölé.

A veszélyes kisebb vizeket fel kell tölteni, vagy körbe kell keríteni.
Azok a kertek, amelyekben úszómedence van, legyenek körbekerítve, és a kapujuk legyen zárva. Ha a szomszédnak van úszómedencéje, és nincs bekerítve - kerítse körül Ön az udvarát, a kisgyermek biztonsága érdekében.


Úszóövek és egyéb vízi eszközök

Az övek, karúszók, úszó játékok használata is csak felügyelet mellett biztonságos. Az úszó matracok hihetetlen sebességgel tudnak elsodródni: ne engedjünk gyereket egyedül matraccal bemenni a vízbe, legyünk velük. A vízben akkor is felügyeljük a kicsiket, ha már tudnak úszni. Csak 13-14 éves korukra tanulnak meg kellő biztonsággal úszni.

Életmentő mellény

Ha a gyermek vízparton játszik, vagy csónakba, hajóra száll velünk, adjunk rá életmentő mellényt. Fontos, hogy a mellény jól felfújt legyen, és méretben illeszkedjen a gyermekre. Ha kimegyünk a vízre, vetkőztessük le a gyereket, úgy adjuk rá a mellényt - így, ha bele is esik, nem olyan félelmetes a számára.

Balesetek a falusi házak környékén, gazdaságokban

A mezőgazdasági gépekkel felszerelt gazdaság ma már veszélyesség szempontjából vetekszik az iparterületekkel. Traktor, teherautó, vetőgép, permetező, sok helyen a lakáshoz közeli gazdasági udvarban áll, a gyermekek számára könnyen elérhető helyen. A gazdaság - amely felnőttek számára munkaterület, a kicsik számára játszótér. Baleset leggyakrabban a 4 éves kor alatt következik be. Különösen figyelni kell azokra a gyerekekre, akik csak látogatóba érkeznek a gazdaságba. A balesetek megelőzésére fedjük le a gépek veszélyes - pl.: szúró- vágó alkatrészeit. Azokról a gépekről, melyek hosszabb ideig használaton kívül vannak, jobb, ha levesszük a kiálló, elmozdítható, veszélyes részeket.


Figyeljünk a gépjárművek és motor nélküli tartozékok (utánfutók) rögzítésére - nehogy maguktól elinduljanak, ha a gyermekek a közelükben vannak.

Amennyiben gyermek van a családban legyünk nagyon óvatosak a gazdasági gépek használata során, különösen akkor, mikor indulunk vagy érkezünk: a kicsi gyermeken könnyen átgázolhatunk a nagy járművel. Különösen figyelni kell erre tolatás közben. A gépeken kívül a nagyobb testű háziállatok - tehén, ló - is okozhatnak súlyos sérülést, ahogy a házőrző kutyák is.

A 4-7 éves gyermekek baleseti veszélyei és azok megelőzése

Ahogy a gyermekek nőnek, egyre inkább szeretnének bekapcsolódni a házimunkába: sütnek, főznek, takarítanak, ásnak, kapálnak: igazi szerszámokat vesznek a kezükbe. Hagyjuk, hogy próbálkozzanak. Az eszközhasználat közben azonban legyen időnk arra is, hogy a veszélyekre felhívjuk a figyelmet - meg arra, hogyan kell a balesetet megelőzni.


Ebben a korban a kicsik már nemcsak a saját házuk környékén mozognak, hanem attól távolabbra is elmerészkednek egyedül vagy játszótársaikkal. Hihetetlenül aktívak, a mozgásuk jobban koordinált, azonban a saját képességeiket, erejüket nagyobbra értékelik, mint amilyen az valójában. A mozgás iránti vágyuk gyakran veszélyes helyzetbe sodorja őket. A veszélyek igen különbözőek lehetnek falun és városban. A szülő feladata, hogy mérlegelje, játszhat-e önállóan az utcán a gyermek. Amennyiben biztonságosnak tartjuk a környéket, akkor is időről időre tartsuk szemmel a kicsiket az utcán, játszótéren.

Fontos, hogy tanítsuk meg arra, hogyan kell egy új játékkal úgy játszani, hogy az ne jelentsen veszélyt sem a saját, sem társai számra. Tanítsuk meg arra is, meddig mehetnek el - térben, időben. Amennyiben védőeszköz szükséges a játékhoz - szoktassuk rá annak használatára.


Ami nagyon fontos! Viselkedjünk úgy, hogy az példaértékű legyen a gyermekünk számára!
Jó, ha a gyermekek érdekeit is figyelembe veszik új lakókörnyezet építése során. A tervezők, kivitelezők az elrendezésben, a felhasznált anyagok tekintetében legyenek "gyermek-barátok". Különösen érvényes ez a közlekedésre (egyirányú utca, parkolás, esetleg forgalom- vagy sebességkorlátozás), parkok, játszóterek elkerítésére, a bennük lévő dísznövényekre (mérgező növények kerülendők!).

Utazás gépkocsiban

A gyermekek biztonsági öve mindig legyen bekötve autóban ülve. Jó, ha kisebbek alá magasító párnát teszünk, úgy csatoljuk be a biztonsági övet. Mutassunk is jó példát, és mindig kössük be magunkat!

Görkorcsolya, gördeszka

Ezek a modern görgős eszközök nagyon fel tudnak gyorsulni. A gyermekek szeretik a sebességet, ami érthető. Viszont a nagy lendület miatt kívánatos a védőeszközök használata is: a sisak mellett legyen a gyermekeken térd- és könyökvédő, és nem árt a kesztyű sem.


Kerékpár

6-7 éves korára érik meg a gyermek arra, hogy biztonságosan megtanuljon biciklizni. Ekkor is fontos, hogy a kerékpár legyen megfelelő méretű számára. (A kerékpár akkor jó, ha a lába az ülésen ülve leér a földre.) A kormány legyen általános, ebben a korban még nem kell versenykerékpár. Jobb a női kerékpár (vagy kombi) - hogy könnyebben le- és fel tudjon szállni a gyermek. Így kisebb a valószínűsége, hogy hasi sérülés éri, ha elesik. A nagyobb és puha fogantyúk a kormányon megakadályozzák, hogy eséskor súlyosabb hasi ütés érje. Annak is van jelentősége, milyen fék van a biciklin. Ebben a korban még nem tudják a kéziféket olyan jól használni, mint a lábféket.

Fontos, hogy a környék, ahol a gyermek kerékpározik, biztonságos legyen. 12 éves koráig nem szabad a forgalomba engedni, és az után is csak akkor, ha átesett képzésen. A kerékpár még így is elég veszélyes eszköz, sok a baleset. A legtöbb esés következtében jön létre, és ennek is lehet súlyos következménye, nem csak az autóval való ütközésnek.

Úgy tűnik a statisztikai adatokból, hogy a 6-8 évesek, utána a 12-14 évesek azok, akik leggyakrabban sérülnek. Legtöbbször a fej sérül. Az agy sérülését megelőzhetjük a sisak viselésével.

Kutyaharapás

A kutyák még ebben a korban is veszélyesek tudnak lenni, különösen, ha a gyermek ingerli őket. Tanítsuk meg ebben a tekintetben is a békés egymás mellett élés szabályaira.



Szabadban, játszótéren


Sétáljunk körbe, nézzük meg alaposan a szomszédságban lévő játszótereket. Ellenőrizzük, van-e laza homok vagy háncs-illetve faforgács azok alatt az eszközök alatt, amelyről a gyermek lepottyanhat. A homok illetve egyéb puha felületek vastagsága lehetőleg 30 cm legyen.

Ellenőrizzük azt is, nincsenek-e kiálló, éles részek, szögek, repedések.

Ha azt tapasztalja, hogy a játszótér veszélyes, jelezze ezt a fenntartónak - ez többnyire az önkormányzat. 2008-ig minden játszótérnek olyannak kell lenni, amelyet az EU előír.

Legyünk körültekintőek a "természetes" környezetben lévő játszótereken is. Figyeljünk arra, nincsenek-e mérgező növények, melyeknek hasonló a termésük, mint az ehető gyümölcsöknek.

A homokozók nemcsak a fizikailag lehetnek veszélyesek, pl. éles szélük miatt, hanem fertőzés szempontjából is. Kutyák, macskák ürülékéből fertőző baktériumok, bélféregpeték kerülhetnek a homokba. Bizonyos korban a gyermekek eszik a homokot - de ha csak a körmük alá kerülnek a szemmel láthatatlan kórokozók, az is elég ahhoz, hogy fertőzést okozzon.

Tűz

A nyílt láng mindig veszélyes lehet. Tanítsuk meg a gyermeket arra, hogy "tisztelje" a tüzet. Tanítsuk meg tüzet oltani. Ne hagyjuk, hogy gyufával, öngyújtóval vagy gyertyával játszanak. Legyen felnőtt is az ilyen korú gyermekkel, ha petárdát vagy tűzijátékot működésbe hoznak.

Üvegezés

A gyermekek szertelensége miatt, a 110 cm-es magasság alatt lévő üvegezés még mindig veszélyes lehet. Ha mód van rá, kerüljük ezt a megoldást, vagy védjük az ablakot ráccsal, üvegvédő fóliával.

Víz, életmentő mellény

Víz környékén használjuk még ezeket az eszközöket, ugyanúgy, mint az előző korosztálynál. Az iskolakezdést megelőző időszak ideális a gyermek úszásoktatására. Vannak gyermekek, akik nem akarnak úszni: őket is vigyük a víz közelébe, szoktassuk fokozatosan a közeghez. Mindig tartsuk őket szemmel a vízben, vízparton.

Síelés

Egyre több család síel itthon is, illetve a környező országokban. Amennyiben a gyermeknek kedve van hozzá, elég korán el lehet kezdeni az oktatást. Fontos, hogy a síeléshez használt kellékek a kicsi korának (méretének) megfelelőek legyenek.

A szlalomozás igen jó szórakozás - azonban tudni kell, hogy harmincszor olyan veszélyes, mint a síelés sík vagy kevéssé meredek terepen. Nagyon súlyos traumákhoz, töréshez vezethet. Négy éves kora előtt semmi esetre se szlalomozzunk a gyermekkel.

A síelés megfelelő oktatása segít a baleset-megelőzésben is. Ami soha nem nélkülözhető síelés közben, az a sisak.

Korcsolyázás

Szintén népszerű idénysport. A tanulás időszakában óhatatlanul sokat esik a gyermek. Használjunk bukósisakot. (A kerékpáros sisak éppen megfelelő erre a célra is.)

Közlekedés

A legnagyobb veszélyt ebben a korban már a közlekedés jelenti. A négyéves gyermeknek nem szabad még egyedül közlekednie ott, ahol gépjárművek is járnak. A kicsi "éles" helyzetben könnyen elfelejti, amit tanult. A közlekedés elsajátítása hosszabb időt vesz igénybe. Mutassuk meg gyerekeinknek, melyik út a legbiztonságosabb a barátaikhoz, a játszótérre vagy az iskolába. De soha ne hagyjuk, hogy egyedül menjen olyan útvonalon, ami keresztezi az úttestet, amíg nem éri el az iskolás kort.

Tanítsuk meg a gyermeket arra, hogy a közlekedés nem játék, az ottani szabályokat tiszteletben kell tartani. Lehetőleg adjunk rá olyan ruházatot (kitűzőt), mely visszaveri a fényt.

Ne feledjük!

A gyermekünk kicsi, nem látszik ki az autók és sövények mögül - ahogy maga sem lát át rajtuk.
Nem képes a közlekedést teljesen átlátni - csak részleteket lát belőle, ami nem elegendő ahhoz, hogy jól eligazodjon benne.

Még nem azonosítja be pontosan a hang alapján, honnét jön az autó.

Nem tudja a távolságot és a sebességet jól megbecsülni.

Nem lehetünk biztosak abban, hogy a kicsi mindig helyesen kel át az úttesten, ha egyedül közlekedik - még akkor sem, ha ezt "helyesen" teszi, akkor, amikor felnőtt figyeli.

Amikor már ismeri, mit jelent a "jobb és bal" -t akkor is időben telik, amíg ezt a közlekedésben is alkalmazni tudja.

Vigyázzunk rájuk! Amíg szükséges, fogjuk a kezüket!

Készült a "BARN OG SIKKERHEIT" c. norvég kiadvány alapján. Ezúton köszönjük meg a szerzőknek, hogy az anyagot ingyen rendelkezésünkre bocsátották.

 

Külön köszönet az illusztrátornak: Inger Bratenbergnek
Fordította: Dr. Bényi Mária